Look to the Unique Home Designs Su Casa Security Door for understated design and uncompromising security. The 3/4 in. thick welded-steel frame is enhanced by tasteful scrollwork and has a durable, galvanized screen that deters insects as well as enhances your safety. The door has a 2-3/8 in. lockset opening and can be mounted either left or right-hinged to an existing door trim surface. The protective powder-coat finish and elegant design complement a variety of home styles.
Unique Home Designs 36 in. x 80 in. Su Casa Universal Black Surface Mount Steel Security Door with Expanded Metal Screen
$196.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Exterior door
Description
Specifications
Dimensions
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 0.75 in |
| Door Width (in.) | 30 in |
| Nominal Door Height (in.) | 80 in |
| Nominal Door Thickness (in.) | 1 in |
| Nominal Door Width (in.) | 30 in |
Details
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Door Configuration | Single Door |
| Door Handing | Universal/Reversible |
| Door Type | Security |
| Features | Surface Mount |
| Finish Type | Finished |
| Included | Instructions |
| Material | Steel |
| Returnable | 90-Day |
Be the first to review “Unique Home Designs 36 in. x 80 in. Su Casa Universal Black Surface Mount Steel Security Door with Expanded Metal Screen” Cancel reply
Related products
$549.10
$858.48
$484.00 – $524.76Price range: $484.00 through $524.76
$60.00 – $73.00Price range: $60.00 through $73.00
$207.00
$207.00
$456.00

Reviews
There are no reviews yet.