The 6-Panel Molded Interior door from JELD-WEN is perfectly suited to classic American architecture. This door has a woodgrain surface with a modified cove and bead sticking profile. One way JELD-WEN supports sustainable construction is by using recycled materials in the production of our Molded Interior doors. In fact, these molded door skins are made using 80% recycled content.
JELD-WEN 32 in. x 80 in. 6 Panel Colonist Primed Right-Hand Textured Molded Composite Single Prehung Interior Door
$131.00 – $151.00Price range: $131.00 through $151.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Front Doors
Description
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 1.375 in |
| Door Width (in.) | 32 in |
| Jamb Size (in.) | 4-9/16" |
| Rough Opening Height (in.) | 82.438 in |
| Rough Opening Width (in.) | 34.063 in |
| Details | |
| Bore Backset (in.) | 2-3/8" |
| Bore Type | Single Bore |
| Color Family | White |
| Color/Finish | Primed |
| Core Type | Hollow Core |
| Door Handing | Right-Handed |
| Door Type | Interior Prehung |
| Features | Lockset Bore (Single Bore), Trimmable |
| Finish Type | Primed |
| Frame Material | Wood |
| Hinge Finish | Satin Nickel |
| Hinge Type | Standard |
| Included | Hinges |
| Jamb Type | Flat Jamb |
| Material | Composite |
| Panel Type | 6 Panel |
| Product Weight (lb.) | 36 lb |
| Slab Material | Composite |
| Texture Type | Textured |
| Wood Species | Pine |
| Warranty / Certifications | |
| Fire rating | None |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
Be the first to review “JELD-WEN 32 in. x 80 in. 6 Panel Colonist Primed Right-Hand Textured Molded Composite Single Prehung Interior Door” Cancel reply
Related products
$542.98
$484.00 – $524.76Price range: $484.00 through $524.76
$298.00
$69.00
$156.00 – $180.00Price range: $156.00 through $180.00
$16.96
$118.00
$228.00

Reviews
There are no reviews yet.