JELD-WEN flush interior doors are perfect for minimalist homes. Style this door in a contemporary fashion by selecting between stain grade hardwood or primed hardboard. A polyurethane foam core provides energy-efficient insulation.
Builders Choice 28 in. x 80 in. 6-Panel Clear Pine Interior Door Slab
$214.00 – $231.00Price range: $214.00 through $231.00
Builders Choice 30 in. x 80 in. 30 in. Clear Pine Wood 15-Lite French Interior Door Slab
$299.00 – $316.00Price range: $299.00 through $316.00
JELD-WEN 32 in. X 80 in.1 Panel Hardboard Flush Unfinished Solid Core Hardwood Interior Door Slab
$112.00 – $123.00Price range: $112.00 through $123.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Slab Doors
Description
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 1.75 in |
| Door Width (in.) | 32 in |
| Details | |
| Bore Type | No Bore |
| Color Family | Medium Brown |
| Color/Finish | Medium-brown Wood |
| Core Type | Solid Core |
| Door Handing | Universal/Reversible |
| Door Type | Interior Slab |
| Features | Trimmable |
| Finish Type | Unfinished |
| Included | No Additional Items Included |
| Material | Wood |
| Panel Type | 1 Panel |
| Product Weight (lb.) | 85 lb |
| Texture Type | Smooth |
| Wood Species | Pine |
| Warranty / Certifications | |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
Be the first to review “JELD-WEN 32 in. X 80 in.1 Panel Hardboard Flush Unfinished Solid Core Hardwood Interior Door Slab” Cancel reply
Related products
$542.98
$549.10
$1,412.64
$858.48
$16.96
$196.00
$1,319.47 – $2,125.75Price range: $1,319.47 through $2,125.75

Reviews
There are no reviews yet.