JELD-WEN flush interior doors are a standard in many homes where minimalism reigns. Our flush doors can be styled in a contemporary fashion by selecting between stain grade hardwood or primed hardboard. They are an economical choice for many homeowners.
Back to products
JELD-WEN 30 in. x 80 in. 1 Panel Shaker Right-Hand Primed Solid Core Wood Single Prehung Interior Door
$238.00 – $263.00Price range: $238.00 through $263.00
JELD-WEN 32 in. x 80 in. Unfinished Left-Hand Flush Hardwood Single Prehung Interior Door
$156.00 – $180.00Price range: $156.00 through $180.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Front Doors
Description
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 1.375 in |
| Door Width (in.) | 32 in |
| Jamb Size (in.) | 4-9/16" |
| Rough Opening Height (in.) | 82.438 in |
| Rough Opening Width (in.) | 34.063 in |
| Details | |
| Bore Backset (in.) | 2-3/8" |
| Bore Type | Single Bore |
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Unfinished |
| Core Type | Hollow Core |
| Door Handing | Left-Handed |
| Door Type | Interior Prehung |
| Features | Lockset Bore (Single Bore), Trimmable |
| Finish Type | Unfinished |
| Frame Material | Wood |
| Hinge Finish | Satin Nickel |
| Hinge Type | Standard |
| Included | Hinges |
| Jamb Type | Flat Jamb |
| Material | Wood |
| Panel Type | No Panel |
| Product Weight (lb.) | 36 lb |
| Slab Material | Composite |
| Texture Type | Textured |
| Wood Species | Mahogany |
| Warranty / Certifications | |
| Fire Rating | None |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
Be the first to review “JELD-WEN 32 in. x 80 in. Unfinished Left-Hand Flush Hardwood Single Prehung Interior Door” Cancel reply
Related products
$1,412.64
$438.00
$238.00 – $263.00Price range: $238.00 through $263.00
$142.00
$69.00
$131.00 – $151.00Price range: $131.00 through $151.00
$63.00 – $80.00Price range: $63.00 through $80.00

Reviews
There are no reviews yet.