The JELD-WEN 32 in. x 80 in. Wood Unfinished Flush Slab Door features natural unfinished wood characteristics and can be painted or stained to fit your personalized decor. This dependable slab door is constructed from millwork byproducts to help support environmental preservation and features a 1-3/8 in. thick panel for durability.
Back to products
JELD-WEN 24 in. x 80 in. 6 Panel Colonist Primed Textured Molded Composite MDF Interior Door Slab
$60.00 – $73.00Price range: $60.00 through $73.00
JELD-WEN 32 in. x 80 in. No Panel Unfinished Flush Hardwood Interior Door Slab
$63.00 – $80.00Price range: $63.00 through $80.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Slab Doors
Description
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 1.375 in |
| Door Width (in.) | 32 in |
| Details | |
| Bore Type | No Bore |
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Unfinished |
| Core Type | Hollow Core |
| Door Handing | Universal/Reversible |
| Door Type | Interior Slab |
| Features | Trimmable |
| Finish Type | Unfinished |
| Included | Instructions |
| Material | Wood |
| Panel Type | No Panel |
| Product Weight (lb.) | 26 lb |
| Texture Type | Textured |
| Wood Species | Mahogany |
| Warranty / Certifications | |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
Be the first to review “JELD-WEN 32 in. x 80 in. No Panel Unfinished Flush Hardwood Interior Door Slab” Cancel reply
Related products
$549.10
$438.00
$298.00
$156.00 – $180.00Price range: $156.00 through $180.00
$456.00
$118.00
$196.00

Reviews
There are no reviews yet.