JELD-WEN Molded Composite interior doors with woodgrain textured surfaces offer the traditional look of a painted wood door. The beauty of a molded door lies in the ability to make it your own and personalize your living space. You can easily transform any room in your house simply by changing the door – maximizing value and creativity. Our doors are constructed with strong, eco-friendly wood fibers to ease our environmental impact.
JELD-WEN 30 in. x 80 in. 1 Panel Shaker Right-Hand Primed Solid Core Wood Single Prehung Interior Door
$238.00 – $263.00Price range: $238.00 through $263.00
JELD-WEN 32 in. x 80 in. No Panel Unfinished Flush Hardwood Interior Door Slab
$63.00 – $80.00Price range: $63.00 through $80.00
JELD-WEN 30 in. x 80 in. 6 Panel Colonist Primed Textured Molded Composite MDF Interior Door Slab
$69.00
SKU:
N/A
Categories: Door & Window, Slab Doors
Description
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Door Height (in.) | 80 in |
| Door Thickness (in.) | 1.375 in |
| Door Width (in.) | 30 in |
| Details | |
| Bore Type | No Bore |
| Color Family | Off White |
| Color/Finish | Primed |
| Core Type | Hollow Core |
| Door Handing | Universal/Reversible |
| Door Type | Interior Slab |
| Features | Trimmable |
| Finish Type | Primed |
| Included | Instructions |
| Material | Composite |
| Panel Type | 6 Panel |
| Product Weight (lb.) | 24 lb |
| Texture Type | Textured |
| Wood Species | Pine |
| Warranty / Certifications | |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
Be the first to review “JELD-WEN 30 in. x 80 in. 6 Panel Colonist Primed Textured Molded Composite MDF Interior Door Slab” Cancel reply
Related products
$1,412.64
$484.00 – $524.76Price range: $484.00 through $524.76
$142.00
$63.00 – $80.00Price range: $63.00 through $80.00
$156.00 – $180.00Price range: $156.00 through $180.00
$16.96
$456.00

Reviews
There are no reviews yet.